Dlaczego nie warto samodzielnie wybierać soczewek kontaktowych

Jesteś w trakcie zmiany sposobu korekcji wady wzroku z okularów korekcyjnych, na soczewki kontaktowe? Pamiętaj by pierwsze kroki po podjęciu takiej decyzji skierować do specjalisty optometrysty, refrakcjonisty albo lekarza okulisty.

Nie polecamy samodzielnego wyboru szkieł kontaktowych. Nie masz wiedzy na temat krzywizn oka, a ponadto nie wiesz, czy nie zmieniła Ci się właśnie wada wzroku. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, dlaczego nie warto wybierać samodzielnie soczewek kontaktowych.

✅ Powód 1. 💡

Nie wiesz, jakie dokładnie parametry powinny mieć Twoje soczewki. Wiele osób myśli, że wystarczy, że przepiszą informację z recepty okularowej. Nic bardziej mylnego. Twoje okulary mogą mieć zupełnie inne parametry, niż te, które będą odpowiednie przy soczewkach kontaktowych.

✅ Powód 2. 💡

Nie jesteś w stanie zbadać własnego oka pod mikroskopem, nie określisz czy masz prawidłowy skład filmu łzowego. Nie masz wiedzy i umiejętności niezbędnych do określenia tego, jakie krzywizny ma Twoje oko, czy jest gładkie. Tylko specjalista będzie wiedział, czy nie ma jakichś przeciwwskazań do używania soczewek kontaktowych w przypadku Twojego oka.

✅ Powód 3. 💡

Nie zbadasz tego, czy soczewka dobrze leży na oku. Niezbędne do tego jest duże powiększenie powierzchni oka, a do tego potrzeba biomikroskopu. Soczewka kontaktowa, która będzie zbyt ciasna albo za luźna, może uszkodzić Twój wzrok, a także być niebezpieczna dla zdrowia.

✅ Powód 4. 💡

Na masz szansy na dokonanie samokontroli po aplikacji szkła kontaktowego.

✅ Powód 5. 💡

Nie masz wiedzy, czy coś złego nie dzieje się w Twoich oczach.

✅ Powód 6. 💡

Nie możesz samodzielnie stwierdzić, czy dobrane parametry soczewki są odpowiednie, prawidłowo dobrane.

Nie zrób sobie krzywdy!

Samodzielnie wybierając soczewki kontaktowe, możesz swoim oczom wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Wtedy, zamiast poprawić kondycję Twoich oczu, mogą one je uszkodzić i spowodować pogorszenie się wady wzroku. Podrażnią one Twoje oczy, a w efekcie możesz mieć długo utrzymujący się stan zapalny oka. W gorszym przypadku dojdzie do choroby oka i będzie Cię czekać bardzo długie leczenie pod okiem okulisty. Nie należy ono ani do przyjemnych, ani do tanich. W przypadkach ekstremalnych może dojść do uszkodzenia oka i być niezbędna jego operacja.

Zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu i pieniędzy na wizytę u profesjonalisty. Zbada on dokładnie Twoje oczy i wybierze najlepszy wariant soczewek kontaktowych dla Ciebie. W dodatku pokarze Ci jak wygląda proces zakładania soczewek kontaktowych oraz przećwiczy z Tobą ich zakładanie i zdejmowanie. W dodatku po upłynięciu kilkunastu dni zgłosisz się do niego na wizytę kontrolną, podczas której dokładnie sprawdzi, czy dobrane zostały odpowiednie soczewki kontaktowe.

Warto zadbać o to, by elementy, które mają poprawić nasze widzenie dobierali profesjonaliści. Gwarantuje nam to bezpieczeństwo i wysoką jakość stosowanych narzędzi do korekcji wady wzroku.