Decyzja już za Tobą – przestawiasz się z okularów na soczewki kontaktowe. Kupiłeś już pierwszą parę szkieł, chcesz je założyć samodzielnie… i tu pojawia się problem. Podczas wizyty w salonie optycznym sprawa wydawała się banalnie prosta, a tu okazuje się, że wcale taka nie jest. Dzisiaj opiszemy Ci jak wykonać ten tylko na pozór skomplikowany zabieg.

Etap 1 – przygotowanie

Dokładnie umyj oraz wypłucz ręce w ciepłej wodzie. Następnie je osusz. Nie ważne, czy przygotowujesz się do założenia, czy do ściągnięcia soczewki. Tym sposobem z powierzchni dłoni usuniesz zanieczyszczenia i tłuszcz. Unikniesz w ten sposób infekcji oka. Do pielęgnacji rąk wybieraj mydła bez dodatków perfum, olejków i detergentów. Im krótszy skład tym lepiej.

Po dezynfekcji rąk delikatnie otwórz blister z soczewką. Każda soczewka poddana jest sterylizacji oraz pakowana w szczelnie zamknięte opakowanie. Znajdziesz na nim informację, jakiej mocy jest szkło – koniecznie to sprawdź, jeśli masz różną wadę wzroku na każdym oku. W zależności od tego, jakich soczewek używasz, albo po całym dniu je wyrzucasz (jednodniowe), albo przechowujesz w pojemniczku na soczewki.

Dokładnie obejrzyj soczewkę, którą masz założyć. W tym celu daj ją na opuszek palca wskazującego i pooglądaj ją pod światłem. Powinna być czysta i wilgotna, bez śladów naderwania. Nie dotykaj soczewki paznokciami – możesz ją w ten sposób uszkodzić.

Sprawdź jak jest ustawiona soczewka – czy jest po prawej, czy po lewej stronie. Jeśli założysz ją w zły sposób to możesz odczuwać dyskomfort, i nie będzie ona korygowała wzroku.

Etap 2 – zakładanie soczewki

W zależności od tego, czy jesteś prawo, czy lewo ręczny powinieneś umieścić soczewkę na opuszku palca środkowego lub wskazującego sprawniejszej ręki. Drugą ręką sprawnie odciągnij górną powiekę oka, na które zakładasz szkło kontaktowe. Dłonią na której masz soczewkę odciągnij dolną powiekę. Spójrz na soczewkę (albo w lustro) i jednym ruchem palca nałóż ją na centralną część gałki ocznej – rogówkę (kolorową część oka). Popatrz się na dół, puść dolną powiekę, a następnie górną. Zamrugaj okiem – dzięki temu lepiej ułoży się nałożone szkło kontaktowe.

Etap 3 – zdejmowanie soczewki

Sprawdź, czy soczewka cały czas jest na oku. Jeśli tak, najpierw odciągnij dolną powiekę, następnie zsuń soczewkę z rogówki nieco niżej. Chwyć delikatnie soczewkę kciukiem oraz palcem wskazującym i ściągnij z oka. Jeśli używałeś soczewek jednodniowych sprawa jest prosta – możesz natychmiast ją wyrzucić. W przypadku soczewek dwutygodniowych, miesięcznych (itd.) umyj je dokładnie i umieść w pojemniczku ze specjalnym płynem do pielęgnacji soczewek.

Jeśli jesteś kobietą i lubisz się malować, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – noszenie soczewek nie wyklucza wykonywania nawet mocnego makijażu oka, czy twarzy. Jedyne o czym musisz pamiętać, to kolejność działania. Najpierw zakładasz soczewki, używasz sztucznych łez bądź innych kropel do oczu, a później wykonujesz make up.