Soczewki od długiego czasu są coraz bardziej popularne wśród osób, które noszą okulary, gdyż są doskonałą alternatywą dla klasycznych oprawek. Soczewki chętnie wybierane są przez osoby, które uprawiają sporty. Coraz częściej korzystają z nich osoby, które nie mają wady wzroku, a soczewki mają zastosowanie estetyczne, w szczególności polegające na zmianie koloru oczu.

Wybór soczewek

Nie ulega wątpliwości, że podstawową rolą soczewek jest korekcja wzroku. W tym przypadku soczewki dobierane są odpowiednio do stwierdzonej wady wzroku. Dla osób, cierpiących na krótkowzroczność lub dalekowzroczność stosuje się soczewki sferyczne. Dla osób, u których stwierdzono astygmatyzm, przeznaczone są soczewki toryczne. Inny rodzaj soczewek stosuje się natomiast u osób starszych, u których doskonale sprawdzają się soczewki multifocalne. Coraz częściej powszechnie dostępne są także soczewki kosmetyczne oraz lecznicze. Soczewki lecznicze mają za zadanie przenieść do oka dawkę leku lub stanowią opatrunek w przypadku urazu. Ich  funkcja polega także na stworzeniu ochronnej bariery, która zabezpiecza oko przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Ostatnim rodzajem, są soczewki kosmetyczne, które pozwalają na zmianę koloru oczu.

Soczewki zmieniające kolor czy są bezpieczne?

Tego typu soczewki zyskują coraz większą popularność, nie tylko wśród osób borykających się z wadą wzroku. Pozwalają one na zmianę koloru oczu lub podkreślenie naturalnego, jasnego odcienia tęczówki. Jednak jaki sens ma zakładanie soczewek kolorowych? I czy aby na pewno nie są one szkodliwe dla oczu? Kolorowe soczewki, zakupione w sprawdzonych sklepach, czy to internetowych, czy u optyka nie są szkodliwe dla oczu. Soczewki powinny być dobrze dobrane przez specjalistę, zachowując zasady, jak przy doborze soczewek korekcyjnych. Przy odpowiednim zachowaniu zasad użytkowania soczewek kontaktowych, oraz stosowaniu się do zaleceń specjalisty, kolorowe soczewki dodają walorów estetycznych, oryginalności i pozwalają na spektakularną metamorfozę.