Wiele osób zastanawia się czy można pływać w soczewkach? Otóż soczewki kontaktowe to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich amatorów sportów wodnych! Dzięki nim nie będziesz obawiać się zagubienia okularów podczas aktywności w wodzie.

Wiele osób powie Ci, że nosząc soczewki kontaktowe podczas pływania ryzykujesz zakażenie. Oczywiście, jest w tym dużo prawdy, ale stosując się do poniższych rad możesz to ryzyko zminimalizować. Po pierwsze pamiętaj o używaniu specjalnych okularów pływackich. Pomogą one zabezpieczyć gałkę oczną przed działaniem wody i znajdujących się w niej mikroorganizmów. Ich używanie zalecają zarówno sportowcy, jak i optycy i lekarze okuliści.

Po drugie najlepszym wyborem w przypadku szkieł kontaktowych do pływania jest kupno soczewek jednodniowych. Dlaczego? Ponieważ pomogą nam zachować dużo większą higienę użycia.

Musimy pamiętać, że występujące w wodzie niebezpieczne drobnoustrojów mogą nawet uszkodzić gałkę oczną. Najbardziej niebezpieczne są organizmy eukariotyczne nazywane Acanthamoeba (ameby). Stosowanie soczewek jednodniowych temu zapobiega – po treningu na basenie, soczewkę zwyczajnie wyrzucana się do kosza.

Aby zachować maksymalne bezpieczeństwo pływania w soczewkach powinieneś pamiętać o poniższych zasadach:

  • zaopatrz się w soczewki jednodniowe,
  • koniecznie używaj okularów pływackich,
  • wyrzuć soczewki po wyjściu z basenu
  • jeśli poczujesz swędzenie oczu, koniecznie skonsultuj ten objaw ze specjalistą.

Dzięki soczewkom kontaktowym nawet osoby ze znaczną wadą wzroku mają możliwość w komfortowy sposób uprawiać swoje ulubione sporty. Ważne jest jedynie, by sumiennie przestrzegać powyższych zasad. Dzięki temu nie ucierpią nasze oczy, a my będziemy mieli dużo ciekawych, sportowych wrażeń.