Jednodniowe soczewki kontaktowe

Jednodniowe soczewki kontaktowe to tak naprawdę soczewki jednorazowego użytku. Soczewki tego typu po zdjęciu należy wyrzucić, a następnie sięgnąć po nową parę. Takie rozwiązanie jest nieco droższe niż inne, ale gwarantuje świeżość soczewki a przez to wysoką higienę użytkowania soczewek kontaktowych.

Historia soczewek jednodniowych jest taka, że po raz pierwszy zostały wprowadzone na rynek w 1993 roku przez firmę Johnson & Johnson. Wkrótce podobne produkty pojawiły się w ofercie wielu innych producentów. Aktualnie soczewki te są dostępne u chyba każdego producenta soczewek kontaktowych na świecie i to najczęściej wykonane z dwóch różnych rodzajów materiałów: hydrożelowe (np.: MonoVision Daily GMA 30 sztuk, Acuvue 1-Day Moist 30 sztuk) oraz silikonowo-hydrożelowe (np.: MonoVision Daily HD 30 sztuk, Acuvue Oasys 1-Day 30 sztuk, Acuvue 1-Day TruEye 30 sztuk).

Od momentu ich wprowadzenia w Wielkiej Brytanii soczewki jednodniowe są najczęściej przepisywane i obecnie stanowią ponad 50% wszystkich nowych dopasowań soczewek kontaktowych.
Wysoki komfort noszenia przez cały dzień - skąd się bierze 
Obecnie soczewki jednodniowe są bardzo częstym wyborem wymagających klientów, często pacjentów z problemami wzroku. Wszelkie badania wskazują na zalety stosowania soczewek jednorazowego użytku, a i opinie klientów potwierdzają wysoki poziom wygody użytkowania związany z brakiem konieczności ich codziennej pielęgnacji. Dodatkowo tryb codziennej wymiany soczewek eliminuje w pełni proces ich zużycia a także powstawania na ich powierzchni osadu białkowego oraz lipidowego, co przekłada się na wysoką higienę niezbędną dla zachowania zdrowia oczu.
Zastanawiasz się, które soczewki są lepsze – jednodniowe czy miesięczne?
To pytanie na które nie ma dobrej odpowiedzi. Jednodniowe soczewki kontaktowe doskonale się sprawdzają podczas wyjazdów czy podróży. Są odporne na duże zakurzenie w takim sensie, że od razu mogą być wymienione na nową parę, nie wymagają pakowania do walizki dodatkowych akcesoriów – pojemniczka i płynu. Soczewki jednodniowe są również odpowiednim wyborem dla osób, które na co dzień noszą okulary, lecz prowadzą aktywny tryb życia, w tym uprawiają sport. W każdym przypadku jednodniowe soczewki kontaktowe dają praktycznie nieograniczone możliwości im użytkownikom. Można w nich biegać, jeździć na rowerze, pływać, nurkować, jeździć na nartach w goglach etc. Dostępne moce soczewek kontaktowych jednodniowych to najczęściej przedział od -10 do +6, co oznacza, że nawet osoby z dużą wadą wzroku mogą cieszyć się wygodą, jaką zapewniają. Z jednodniowych soczewek kontaktowych mogą obecnie korzystać także osoby z astygmatyzmem (soczewki toryczne - np.:  Acuvue 1-Day Moist for Astigmatism 30 sztuk) oraz prezbiopią (soczewki multifokalne).
Jednodniowe soczewki kontaktowe - zalety
Odnosząc się do trybu noszenia soczewek kontaktowych, soczewki te zmniejszają ryzyko alergii oraz eliminują potencjalnego uczulenia na płyny pielęgnacyjne. Wiele z nich zapewnia także ochronę przed promieniowaniem UV. To wszystko może być zaliczone w poczet korzyści zdrowotnych przemawiających na korzyść noszących soczewki jednodniowe.
Ile godzin dziennie można nosić jednodniowe soczewki kontaktowe?
Jednodniowe soczewki kontaktowe mogą być noszone nawet do kilkunastu godzin dziennie. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od cech indywidualnych osoby użytkującej soczewki.  
Pamiętaj!
Zawsze w przypadku odczuwania dyskomfortu należy jak najszybciej ściągnąć soczewki lub zmienić na nową parę soczewek.  
PODSUMOWANIE
Powszechnie uważa się, że soczewki jednodniowe oferują wiele istotnych korzyści noszącym soczewki kontaktowe. Do korzyści tych zaliczamy wygodę, zwiększony komfort i lepsze widzenie. Wiele badań pokazuje, że system jednodniowy jest najzdrowszym trybem noszenia soczewek kontaktowych.