Jeśli na co dzień dużo czasu spędzasz przy komputerze, albo innym urządzeniu cyfrowym to doskonale wiesz o tym, że taka praca może być bardzo męcząca nie tylko dla oczu, ale i całego ciała. Z tego powodu jesteś narażony na syndrom widzenia komputerowego oraz cyfrowe zmęczenie wzroku. Najczęściej zatracamy się w pracy przy ekranie tak, że zapominamy o przerwach, które są niezbędne by wyprostować kości i wykonać kilka ćwiczeń wspomagających oczy.

Syndrom widzenia komputerowego

Syndrom widzenia komputerowego, czyli Computer Vision Syndrome, w skrócie CVS, określa trudności w działaniu narządu wzroku, problemy które wynikają z codziennego i długotrwałego korzystania z urządzeń, które maja monitor cyfrowy. Osoby, które się na nie uskarżają najczęściej mówią, że mają zmęczone oczy (odczuwają ich ból), oraz nieprzyjemne skurcze oka. Do tego dochodzi ból szyi i kręgosłupa. Pozycja w której pracujemy przy komputerze jest bowiem obciążająca dla naszego całego ciała.

Cyfrowe zmęczenie wzroku

Cyfrowe zmęczenie wzroku wynika ze zbyt długiego codziennego korzystania z urządzeń cyfrowych. To najprościej rzecz ujmując, dyskomfort, który odczuwamy korzystając z urządzeń cyfrowych – kiedy patrzymy na nie z bliska. Jego najczęstsze objawy to uporczywy ból głowy, suchość oczu, mało wyraźne widzenie, pól pleców, szyi oraz ramion. Wynika on przede wszystkim z tego, że mało mrugamy podczas pracy, czy oglądania TV.

3 proste działania do wdrożenia na co dzień

Jak tylko zauważysz u siebie pierwsze oznaki CVS albo cyfrowego zmęczenia wzroku, swoje kroki koniecznie skieruj do lekarza okulisty. Nie bagatelizuj tych objawów, bo na dłuższą metę mogą spowodować nawet trwałe uszkodzenie oczu. Warto również, byś w swojej codziennej pracy znalazł czas na trzy proste działania, które wesprą Cię w codziennym funkcjonowaniu.

Działanie 1. 💡

Regularne patrzenie w przedmioty, które są położone w oddali. Co 20 minut rób sobie 20 sekund przerwy. W tym czasie masz patrzeć na przedmiot który jest od Ciebie co ok. 6 metrów. Pamiętaj, postaraj się robić takie przerwy regularnie.

Działanie 2. 💡

Mrugaj oczami. Często zapominamy o tym prostym działaniu, które nawilża gałkę oczną i usuwa z niej szkodliwe dla nas mikroorganizmu oraz brud. Niestety, jak pracujemy na komputerze, przez skupienie wzroku zapominamy właśnie o tej czynności. Zwróć uwagę na to, by częściej mrugać. Zrób sobie przypomnienia w telefonie, albo przyklej do monitora karteczkę przypominającą o tej prostej czynności.

Działanie 3. 💡

Pamiętaj o krótkich przerwach. Co godzinę wstań od komputera, przeciągnij się, przespaceruj. Spójrz za okno. Wiemy o tym, że w większości mamy jedną 20 minutową przerwę. Zobaczysz, że lepiej będziesz się czuł, a odpoczną nie tylko Twoje oczy, ale i kręgosłup, który jest bardzo obciążony w pozycji siedzącej.

Działanie 4. 💡

Stosuj krople nawilżające, czyli tzw. sztuczne łzy – do kupienia bez recepty w każdej aptece. Jak często je stosować? Zawsze, kiedy pomyślisz o swoich oczach. Nie należy się obawiać przedawkowania kropli. Już po pierwszym tygodniu wdrożenia tych zaledwie trzech prostych czynności w pracę odczujesz wyraźną ulgę i zmianę. Gwarantujemy, że tylko na początku będzie Ci trudno się do tego dostosować, później wejdzie Ci to w nawyk!

Odczuwasz dyskomfort i suchość oczu - polecamy krople
Odczuwasz dyskomfort i suchość oczu – polecamy krople