Wszyscy doskonale wiemy o tym, że noszenie soczewek kontaktowych jest bardzo wygodne. Głównie dlatego są one tak bardzo popularnym rozwiązaniem wśród osób, które borykają się z wadą wzroku. Soczewki kontaktowe są bardziej komfortowe w codziennym użytkowaniu, a ponadto zapewniają dużo lepszą widoczność niż szkła okularowe. Niestety, są sytuacje, w których nie zaleca się ich stosowania – w przypadku przeziębienia oraz chorób oczu. Z tego powodu warto mieć w domu tradycyjne okulary korekcyjne.

Przeziębienie, a noszenie soczewek kontaktowych

Zimowo-jesienne infekcje potrafią mocno dać się we znaki nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Wiele użytkowników szkieł kontaktowych, w ich czasie zastanawia się, czy powinno je nosić. Zdania w tym temacie są podzielone, tym bardziej, że soczewki są coraz nowocześniejsze. Nikt zatem nie zabroni nam jednoznacznie noszenia kontaktów. Wielu ekspertów jednak poleci w czasie choroby zamienić noszenie kontaktów na tradycyjne okulary. Jest ku temu kilka powodów:

wirusy i bakterie unoszą się w powietrzu i mogą łatwo przedostać się na powierzchnię oka podczas noszenia soczewek kontaktowych,
choroba i osłabienie organizmu, w jej efekcie oczy produkują mniej łez i są podatniejsze na infekcje,
obniżona odporność organizmu (spowodowana chorobą) – daje efekt mocniejszych reakcji alergicznych, np. na płyn do pielęgnacji soczewek,
leki zażywane podczas choroby mogą wysuszać oczy.

Dobrze wiemy, że gorączka i pozostałe objawy infekcji mogą być bardzo nieprzyjemne, i po prostu zwalić nas z nóg. A w takim przypadku trudniejsze będzie przestrzeganie zasad higieny. Dobrze wiemy, że są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego wzroku podczas noszenia soczewek kontaktowych.

Soczewki kontaktowe, a zapalenie spojówek

Jeśli zauważyłeś, że masz problem z oczami – nawet najbardziej pospolite zapalenie spojówek, koniecznie odstaw na jakiś czas soczewki kontaktowe. Postępuj w ten sposób także w przypadku każdej innej choroby oczu. Taka infekcja oczu ma szereg objawów: nadmierna produkcja łez, sączenie się ropy, swędzenie, ból, pieczenie, suchość i obrzęk oka to tylko kilka z tych, które odczujesz. Z tego powodu noszenie soczewek może stanowić dla Ciebie dodatkowy dyskomfort i będzie drażnić oczy.

Kolejną ważną sprawą jest fakt, że wirusy i bakterie, które są w oku, mogą podczas czyszczenia soczewek kontaktowych dostać się do buteleczki z płynem do pielęgnacji soczewek. W konsekwencji, nawet po zwalczeniu zakażenia, może ono bardzo szybko powrócić.

Jednodniowe soczewki kontaktowe – twoje wybawienie podczas choroby

Jeśli już musisz używać soczewek kontaktowych podczas przeziębienia, choroby albo infekcji oka, to sięgnij po jednodniowe soczewki kontaktowe. Są jednorazowe, więc nie ma obawy, że przeniesiesz bakterie do pojemniczka z płynem do pielęgnacji soczewek. Pamiętaj jedynie o tym, by podczas ich używania regularnie zakraplać oczy sztucznymi łzami, albo kroplami nawilżającymi.

Odczuwasz dyskomfort i suchość oczu - polecamy krople
Odczuwasz dyskomfort i suchość oczu – polecamy krople nawilżające do oczu