Soczewki kontaktowe są bardzo praktyczne, można nimi skorygować praktycznie każdą wadę wzroku. Z roku na rok stają się coraz popularniejsze wśród osób, które zmagają się z problemami z wyraźnym widzeniem. Niektórzy użytkownicy obawiają się sytuacji, w której soczewka kontaktowa może utknąć w oku. Z poniższego testu dowiesz się, jak sobie w takiej sytuacji radzić.

Na samym początku chcemy Cię uspokoić – taki problem występuje nadzwyczaj rzadko. Jeśli jednak stwierdzisz, że właśnie przytrafiła się Tobie taka historia, nie panikuj. Możesz sobie poradzić z tym samodzielnie. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku prostych zasad i będziesz prawidłowo używał soczewki kontaktowe.

Stało się – soczewka utknęła w oku. Co robić?

W pierwszej kolejności dokładnie umyj ręce bezzapachowym, nieperfumowanym mydłem. W drugiej kolejności spróbuj ustalić, w którym miejscu aktualnie znajduje się soczewka kontaktowa. Jak się dowiesz, przemyj oko roztworem soli fizjologicznej, albo kroplami do oczu (tzw. „sztucznymi łzami”). Następnie zamknij oczy i delikatnie masuj oko przez powiekę, aż do czasu, kiedy poczujesz, że soczewka się porusza. Jak już to poczujesz, to delikatnie otwórz oko i ją wyjmij, działając w standardowy sposób.

Jak zakładać soczewki kontaktowe

Większym problemem jest sytuacja, w której soczewka kontaktowa utknie w miejscu poza środkiem oka. W takim przypadku działaj również w sposób spokojny, bez paniki. Wybadaj, w którym miejscu utknęła soczewka. Jeśli to dolna powieka, to po zamknięciu oka poruszaj gałką oczną ku górze. W przypadku utknięcia pod górną powieką, spójrz ku dołowi. Później szybko zamrugaj, by zwilżyć powierzchnię oka. Jeśli problem jest większy, bo soczewka utknęła nieco głębiej, po prostu sięgnij po nową soczewkę i normalnie ją załóż na powiekę. Wesprze ona wyciągnięcie przyblokowanej soczewki.

Co, jeśli sprawdzone sposoby zawodzą?

Jeśli próby zastosowania powyższych działań zakończyły się porażką, pozostaje udać się do specjalisty. Pomoże Ci okulista, który jest także specjalistą kontaktologii, albo optometrysta. Czasami nie wystarczy sama wizyta u optometrysty – bywa, że po usunięciu soczewki oko jest czerwone oraz piecze. Może to oznaczać, że podczas ściągania soczewki została uszkodzona jego struktura.

Jak zapobiec utknięciu soczewki w oku?

Najlepiej unikać takich sytuacji, stosując się do kilku prostych zasad. Szczególnie ważna jest codzienna pielęgnacja oka. Z tego powodu dodatkowo nawilżaj je sztucznymi łzami, dbaj o to, by sięgać po nie jak tylko poczujesz suchość oka, albo inne podrażnienia. Miej pod ręką także zawsze krople nawilżające oraz płyn do pielęgnacji soczewek. Szczególnie dbaj o ich codzienne oczyszczanie, przechowuj tylko w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku. Sięgaj po nie tylko starannie oczyszczonymi dłońmi.

Unikaj w szczególności drzemek z założonymi soczewkami, albo zasypianiem z nimi. Takie działanie bardzo wysusza gałkę oczną i powoduje, że możesz mieć niemiłą przygodę. Dlatego, jeśli lubisz czytać książkę do poduszki, ściągnij szybciej soczewki kontaktowe, a sięgnij w tym czasie po okulary. Szybciej je poczujesz, w przypadku uśnięcia.

Odczuwasz dyskomfort i suchość oczu - polecamy krople