W dzisiejszym świecie soczewek kontaktowych można się mocno pogubić. Wielki wybór rodzajów materiałów, czasów noszenia czy trybów noszenia nie ułatwia sprawy. Ale po lekturze poniższego zestawienia każdy powinien sobie z tym poradzić. W razie wątpliwości zawsze polecamy kontakt z naszą infolinią która zawsze służy pomocą.

 

I. Podział soczewek kontaktowych ze względu na materiał

 1. Soczewki twarde / sztywne - wykonywane są ze szkła organicznego polimetakrylanu metylu (PMMA) o stosunkowo dobrej przepuszczalności tlenu ale wysokiej sztywności, przez co do uzyskania komfortu noszenia wymaga bardzo precyzyjne dopasowanie kształtu. Ze względu na mniejszy komfort użytkowania w porównaniu z soczewkami miękkimi są coraz mniej popularne i wykorzystuje się je głównie wtedy, kiedy nie ma możliwości przeprowadzenia korekcji wzroku soczewkami miękkimi.
 2. Miękkie - wyprodukowane z miękkich, komfortowych materiałów charakteryzujących się elastycznością. Do ich produkcji stosuje się materiałów dwóch typów:

- hydrożelowe - delikatne, dobrze uwodnione, w zasadzie nie wyczuwalne na oku, ale o przepuszczalności tlenu od kilku do kilkudziesięciu Dk/t.

Przykładowymi produktami hydrożelowymi są:

MonoVision All Vue,

Acuvue 1-Day Moist,

Soflens 59,

czy też soczewki jednodniowe MonoVision Daily GMA.

- silikonowo–hydrożelowe - bardzo dobrze przepuszczające do rogówki tlen dzięki zawartość silikonu który wykonuje to zdecydowanie lepiej niż woda, ale charakteryzujące się większą sztywnością w porównaniu do materiałów hydrożelowych. Dla tych produktów Dk/t wynosi od kilkudziesieciu do ponad 150.

Przykładowymi produktami silikonowo-hydrożelowymi są:

Acuvue Oasys,

Air Optix Night&Day Aqua,

MonoVision Ultra HD Aqua,

czy też jednodniowe soczewki MonoVision Daily HD.

II. Podział soczewek kontaktowych ze względu na czas noszenia

 

 1. Soczewki jednodniowe, jednorazowego użytku

Jak sama nazwa wskazuje są to soczewki do jednorazowego użytku, czyli po zdjęciu z oka należy je wyrzucić. Soczewki jednodniowe nie wymagają pielęgnacji. Jest to najzdrowszy i najbardziej higieniczny system wymiany soczewek. Ten typ soczewek jest szczególnie polecany osobom, które dotąd nie nosiły soczewek i szukają alternatywy lub uzupełnienia dla korekcji okularami, a także tym, którzy regularnie noszą soczewki ale cenią sobie brak konieczności pielęgnacji, mają wrażliwe oczy i skłonność do alergii. Codzienna wymiana soczewek gwarantuje brak efektu starzenia się soczewki i powstawania osadów powierzchniowych, w rezultacie czego możemy czuć doskonały niezmienny komfort, niezależnie od tego jak długo w ciągu dnia je nosimy.

 1. Częstej wymiany: dwutygodniowe, miesięczne

Są to soczewki, których używa się wielokrotnie przez określony czas. Ten typ soczewek wymaga specjalnej pielęgnacji - oznacza to, że po zdjęciu należy je wyczyścić i zdezynfekować. Następnego dnia zakłada się tę samą wyczyszczoną parę soczewek. Właściwa pielęgnacja oraz systematyczna wymiany soczewek gwarantuje zachowanie zdrowia oczu. W ramach tego typu soczewek występują produktu które można użytkować dłużej niż soczewki jednodniowe - od 7 nawet do 30 dni bez zdejmowania (więcej czytaj o tym w podziale ze względu na tryb noszenia).

Są to:

Soczewki dwutygodniowe - po 14 dniach od dnia pierwszego użycia soczewek, należy je wymienić na nowe

Soczewki miesięczne - stanowią obecnie najczęściej wybierany przez klientów system wymiany. Po 30-stu dniach od momentu pierwszego użycia soczewek, należy je wymienić na nowe

 1. Roczne (konwencjonalne)

To najstarsza grupa soczewek miękkich. Są to soczewki przeznaczone do noszenia przez okres dwunastu miesięcy wyłącznie w trybie dziennym. Wykonywane są z tradycyjnych materiałów hydrożelowych. W związku z rozwojem rynku i pojawieniem się bardziej nowoczesnych rozwiązań w chwili obecnej soczewki te aplikowane są właściwie tylko wtedy, gdy niemożliwe jest zastosowanie korekcji soczewkami o krótszej wymianie (są produkowane w nieco większym zakresie parametrów).

 

III. Podział soczewek kontaktowych ze względu na tryb noszenia

 1. Dzienne – noszone przez 6-14 godzin w ciągu doby (najpopularniejsze)
 2. Elastyczne – noszone okazjonalnie w nocy, lub przez kilka dni bez przerwy (najczęściej nie dłużej niż tydzień)
 3. Ciągłe – przeznaczone do noszenia nawet przez 30 dni i nocy, bez przerwy - podobnie jak soczewki jednodniowe teoretycznie nie wymagają stosowania żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. W praktyce należy je jednak czyścić podobnie jak soczewki częstej wymiany (miesięczne i dwutygodniowe) oraz roczne.

 

IV. Podział soczewek kontaktowych ze względu na zastosowanie

 1. Korekcyjne - służą do korygowania wad wzroku, zarówno tych wrodzonych, jak i nabytych. W zależności od wady jaką korygują można wyróżnić soczewki:

- sferyczne - do korekcji dalekowzroczności (nadwzroczności) lub krótkowzroczności

- toryczne - do korekcji astygmatyzmu (np. MonoVision Ultra HD Toric),

- multifocalne - do korekcji starczowzroczności (presbiopii)

- multifocalno-toryczne  - do korekcji starczowzroczności (presbiopii) oraz astygmatyzmu jednocześnie

 1. Lecznicze (terapeutyczne) – zazwyczaj stosowane są jako nośniki leków lub opatrunki w przypadku wystąpienia różnego typu schorzeń lub urazów rogówki – zapewniają ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Zaliczamy do tej grupy soczewki twarde, które pozwalają na korygowanie wzroku u pacjentów ze stożkiem rogówki.
 2. Kosmetyczneich zadaniem jest przede wszystkim zmiana koloru tęczówki oka. W wielu przypadkach służą do przykrywania wad zewnętrznej części oka, zakrywają widoczną zaćmę, „otwierają” tęczówkę, „zmniejszają” źrenicę. Soczewki te można używać także nie posiadając wady wzroku czy też innych dolegliwości związanych ze wzrokiem.

Przykładowymi produktami kosmetycznymi są:

MonoVision All Vue Colors,

MonoVision All Vue Colors Soft,

czy też imprezowe soczewki MonoVision All Vue Crazy.