Zimą nasze oczy są szczególnie narażone na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Suche i mroźne powietrze na zewnątrz i ciepłe, przesuszone ogrzewaniem wewnątrz intensywnie przesuszają oczy. To może prowadzić do podrażnień, pieczenia i łzawienia. Szczególny problem mają osoby, które zdecydowały się zamienić okulary na soczewki kontaktowe. Podpowiadamy, co zrobić, aby zapewnić oczom możliwie najwyższy komfort w zimie.

Dobierz soczewki dopasowane do Twoich potrzeb

Soczewki kontaktowe są dobrą alternatywą dla okularów. Są wygodne, niewyczuwalne i pozwalają na aktywny styl życia. W zimie nie parują, jak okulary i nie osadza się na nich padający śnieg. Aby zapewniały możliwie, jak najwyższy komfort, muszą zostać idealnie dobrane. Wprawdzie istnieją przeliczniki, które pozwalają na samodzielne wyliczenie mocy soczewek (na podstawie mocy noszonych okularów), ale idealnie dobrane soczewki muszą pasować do wady wzroku oraz budowy oka. Moc soczewek określana jest skrótem PWR lub SPH. Ważna jest także średnica soczewki (DIA lub D) oraz BC (krzywizna bazowa).

Szkła kontaktowe powinien dobrać specjalista (optometrysta lub okulista), na podstawie specjalnego badania. Tylko w ten sposób soczewki będą dobrze korygować wadę wzroku (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, prezbiopię) oraz zapewnią komfort noszenia, który ma duży wpływ na zdrowie oczu.

Dbaj o nawilżenie oczu

Największym problemem w zimie jest przesuszenie oczu, które prowadzi do uczucia dyskomfortu. Bardzo ważne jest wtedy ich regularne nawilżanie. Osoby, które noszą soczewki, powinny sięgać po specjalne krople nawilżające (tzw. sztuczne łzy) na bazie kwasu hialuronowego i innych naturalnych składników. Nawilżą one oczy, a jednocześnie nie będą powodować podrażnień czy uczuleń. Ważne jest także przechowywanie soczewek w specjalnym płynie pielęgnacyjnym (w szczelnym pojemniczku przeznaczonym do tego celu) i ich nawilżanie przed zakładaniem.

Chroń oczy przed promieniami UV

Zimą wielu z nas zapomina o ochronie oczu przed słońcem. Wydaje się nam, że promienie UV szkodą jedynie latem, kiedy są bardzo intensywne. Okulary słoneczne z filtrem UV są przydatne także w zimie. Wprawdzie Słońce znajduje się wtedy dalej od Ziemi, ale promienie UV odbijają się od śniegu i lodu. Długotrwałe przebywanie w takich warunkach, bez ochrony oczu, może prowadzić nawet do zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej czy tzw. ślepoty śnieżnej. Dodatkowo, okulary uchronią przed silnym wiatrem, który również przesusza spojówki.

Szczególną ostrożność warto zachować podczas wyjazdu na narty lub spacerów po górach. Każde 400 m oznacza zwiększenie promieniowania UV o 3%. Na stoku niezbędne są ochronne gogle z filtrem UV (idealnie sprawdzą się szkła niebieskie, szare lub czarne).