Płyny do soczewek miękkich

Sortowanie

Soczewki kontaktowe to znakomite uzupełnienie okularów, którymi najczęściej korygowane są wady wzroku. Prawidłowo dobrana soczewka kontaktowa zapewnia użytkownikom nieograniczoną swobodę działania dowolnym momencie dnia. Aby soczewki były w całkowicie bezpieczne dla użytkownika warto przestrzegać podstawowych zasad dotyczących ich pielęgnacji i codziennego użytkowania. Najważniejszym warunkiem zapewniającym komfortowe, higieniczne i zdrowe noszenie soczewek o dłuższym niż jednodniowy system wymianu jest ich dbanie o ich czystość. Do pielęgnacji soczewek stosuje się specjalnie do tego celu przeznaczone płyny do soczewek.

Różne typy płynów do soczewek

Płynów pielęgnacyjnych do soczewek jest wiele. Najbardziej podstawowa kwalifikacja płynów dotyczy rodzaju soczewek, które mogą być pielęgnowane przy użyciu danego płynu. Wyróżnia się:

W zależności od składu i metody czyszczenia wyróżniamy dwa rodzaje płynów: płyny wielofunkcyjne i oksydacyjne. Określenie płyn wielofunkcyjny, oznacza to że jeden preparat działający kompleksowo czyści, dezynfekuje, odbiałcza służy do spłukiwania i przechowywania soczewek. Dodatkowo płyny pielęgnacyjne mogą być wzbogacane w komponenty nawilżające, które poprawiając zwilżalność soczewek wpływają na poprawę komfortu użytkowania. Płyny wielofunkcyjne odróżniają się od siebie typem użytego składnika nawilżającego oraz zawartością składników konserwujących. Im mniejsza ilość substancji konserwujących w płynie, tym krótszy dopuszczalny czas stosowania płynu po otwarciu a jednocześnie tym delikatniejszymi właściwościami charakteryzuje się dany płyn. Drugi typ płynów tworzą płyny oksydacyjne. Ich funkcjonowanie oparte jest na właściwościach zawartej w nich wody utlenionej. Do płynu dołączony jest specjalny pojemnik/koszyczek zawierający unikalny dysk katalizatora, osadzony na pniu koszyczka na soczewki.

Płyn niezbędne wyposażenie „soczewkowicza”

Płyn do soczewek kontaktowych to nieodzowne wyposażenie wszystkich użytkowników wszelkich soczewek kontaktowych, które nie należą do grupy produktów jednorazowej wymiany. Codzienne czyszczenie soczewek przy użyciu odpowiedniego preparatu jest podstawą do utrzymywania soczewek kontaktowych w odpowiednim stanie. Także dzięki nim można nosić soczewki przez cały dzień, bez odczuwania dyskomfortu. W zależności od potrzeb płyn do soczewek można kupić w różnych pojemnościach. Dostępne są małe, poręczne 60 ml buteleczki podróżne, 120 ml pojemniki na miesiąc, pojemności ok. 360 ml, a nawet ekonomiczne opakowania zawierające 500 ml płynu.

Polecane płyny pielęgnacyjne do soczewek miękkich: